Vonioje silikonas veikia kaip sandariklis – priemonė skirta hidroizoliacijai ir nuotėkiams stabdyti. Jis paprastai naudojamas sandarinti ertmes ir tarpus aplink vonią, dušo pagrindus, praustuvus ir plyteles.

Vonioje, WC patalpoje ar kitose patalpose, kur daug drėgmės, naudojamas silikonas. Nors daug kas jį užtepę visai pamiršta, tačiau ši medžiaga nėra sutverta tarnauti amžinai. Vidutinės ir biudžetinės klasės silikonas paprastai tarnaus <5-7 metus, o geras silikonas gauna iki 10 metų garantiją. Bet kokiu atveju, kas 10-12 metų silikoną reikėtų tepti iš naujo. Tam, kad tai padarytumėte, turite nuimti seną sluoksnį ir tinkamai užtepti naują. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip tai daryti ir kaip tam pasiruošti.

Seno nuvalymas ir naujo užtepimo žingsniai

Darbo atidėlioti ir vengti tikrai nebūtina. Jis yra labai svarbus ir naudingas, ne per sudėtingas (gali atlikti kone kiekvienas, net su minimaliomis žiniomis ar patirtimi), o medžiagos irgi nekainuos daug. Vonios kambariui bute gali pakakti vos vienos tūtelės, o net ir geriausio varianto 1 tūtelės kaina bus keli eurai ir tik retais atvejais viršyja 15 EUR.

Apžvelkime, kaip nuvalyti seną silikono sluoksnį bei užtepti naują.

Seno silikono sluoksnio nuvalymas

Pirmiausia – reikės šiek tiek kantrybės. Pasiruoškite ne pačiam švariausiam darbui, tad išneškite iš vonios kambario nereikalingus daiktus, užsukite vandenį (dėl visa ko), užsidėkite batus ar patogią avalynę, išsausinkite vonią ir galime pradėti. Tam skirtas gremžtukas gali palengvinti darbą. Jį įsigykite atskirai (jeigu nėra su tūtele). Dauguma gremžtukų yra ne metaliniai, o plastikiniai, tad nei akrilinė nei iš kitų medžiagų pagaminta vonia neturėtų braižytis, o silikonas bus pašalintas.

Jeigu nenorite naudoti gremžtuko arba jo neturite, reikės reikmenų. Tarp jų turėtų būti specialus pjaustymo peiliukas (išstumiamas – statybinis), skudurėlis ir acetonas.

Išstumkite peilį bei pradėkite krapštyti silikoną. Krapštykite po truputį, kadangi lupant po daugiau bus sunku ir pati medžiaga jūsų neklausys. Svarbiausia šiame etape yra neskubėti bei stengtis būti kuo labiau preciziškiems. Visada yra rizika pažeisti keramiką ar paviršius, tačiau jei neskubėsite, toks pavojus nėra pernelyg aktualus. Nugremžus, ant paviršiaus, ko gero, liks smulkių silikono likučių.

Po to, kai didžioji dalis silikono jau pašalinta, paimkite savo turimą skudurėlį ir jį suvilgykite acetone. Tokį skudurėlį paimkite ir juo šveiskite paviršių, ant kurio matote silikono likučius. Gerai tai, kad kartu su silikonu acetonas nuo paviršiaus pašalins ir kitas atliekas – mikroorganizmą, purvą, riebalus ir chemiją iš muilų, šampūnų bei kitų priemonių. Tai – cheminis valymas, kuris padės paruošti paviršių tolesniam dengimui silikonu.

Naujo silikono užtepimas

Naujas silikonas turi būti tepamas tik ant sausos ir kuo labiau nuvalytos vietos. Po praėjimo acetonu, dar panaudokite popierinį rankšluostį, kad ant paviršiaus neužsiliktų vanduo. Daug kas dar pasirenka naudoti savo plaukų džiovintuvą. Tai – efektyvus sprendimas. Tik po to, kai tarpas, į kurį turės būti tepamas silikonas, yra ir sausas, ir švarus, galima tęsti darbus.

Dabar į rankas galima imti silikono tūtelę. Iš karto purkšti nepavyks. Dar reikia paruošti pačią tūtelę. Tai daroma nupjaunant snapelį. Jis turėtų būti pašalinamas ne bet kaip, o su peiliuku, nupjaunant įstrižai, maždaug 45 laipsnių kampu. Tai padarys skylutę, per kurią bus galima išspausti silikoną. Daugumai lygių sienų nereikia didelės ertmės tūtelėje, pakaks vos <5 mm storio silikono juostos. Kai skylutė tūtelėje yra paruošta, galima pačią tūtelę dėti į pistoletą. Pritvirtinus, prieikite arčiau vonios krašto bei laikykite pistoletą toje vietoje, kur reikia sandarinimo.

Spauskite pistoletą ir tepkite silikono juostą prie vonios. Pradžioje judėkite labai lėtai, kad suprastumėte, kaip priemonė išsispaudžia, kaip nustoja tekėti ir kokiu storiu silikono juosta išteka. Turėkite omenyje, kad skubėti nebūtina, tačiau viską reikėtų daryti užtikrintai. Silikonas išdžius per ~120-150 sekundžių.

Kokia silikono paskirtis vonioje?

Vonioje svarbi ne tik santechnika. Tam, kad vanduo nepatektų ten, kur nereikia bei būtų apsaugotas tiek baldų, tiek paviršių sandarumas, reikalingos specialios priemonės.

Vonioje silikonas veikia kaip sandariklis – priemonė skirta hidroizoliacijai ir nuotėkiams stabdyti. Jis paprastai naudojamas sandarinti ertmes ir tarpus aplink vonią, dušo pagrindus, praustuvus ir plyteles.

Silikonas yra pakankamai elastingas, bet vandeniui nelaidus barjeras, neleidžiantis drėgmei prasiskverbti į vietas, kuriose jis galėtų padaryti žalos, pavyzdžiui, po plytelėmis, grindimis ir sienomis.

Dažnai pamirštama silikono nauda – jis saugo higieną, nes mažina drėgmės kiekį po paviršiais, tad nesiveisia tiek pelėsio ar grybelio. Dėl savo patvarumo ir elastingumo silikonas idealiai tinka vonios kambariams, kuriuose dažnai kinta temperatūra ir drėgmės lygis.

Kiek silikono reikės vonioje?

Silikono kiekis, kurio reikės vonioje, priklauso nuo pačios vonios dydžio, pastatymo vietos, turimų tarpų ir siūlių, kurias reikia užsandarinti. Vidutiniškai, voniai užsandarinti turėtų pakakti standartinio dydžio silikono tūbelės (maždaug 300-400 mililitrų). Tai leis švirkšti silikono juostelę aplink vonios kraštą, kur ji liesis su siena, o taip pat ir visas kitas vonios kambario sandūras, kurias sandarinimo reikia.

Nepamirškite, kad taip pat gali būti sandarinamas ir tualetas, ne tik vonia.