Daug kam smagu priimti kviestus ir lauktus svečius. Tačiau problema prasideda tada, kai svečiai į namus prašosi nelaukti. Vienas iš tokių svečių – pelėsis. Šis kenkėjas yra puikiai pažįstamas daugeliui, tačiau nemažai mūsų su juo tiesiog susitaiko. Kartais pamėginama jį pavalyti ar pašalinti, tačiau atrodo, kad daugiau vargo bus valyti, negu problemų, jį tiesiog palikus ramybėje. Visgi turime jus paraginti nedelsiant imtis veiksmų. Pelėsio buvimas namuose yra blogas ženklas jūsų ir visų apsilankančių žmonių sveikatai. Apžvelkime viską, ką reikėtų žinoti apie jo išnaikinimą iš gyvenamo namo.

Kas yra namų pelėsis?

Namų pelėsis - tai grybelis, kuris veisiasi drėgnoje ir šiltoje (sąlyginai) aplinkoje. Jis skleidžiasi sporomis, kurios nusėda ant vėsesnių, bet drėgnų namo vietų - sienų, lubų ar kitų paviršių. Pastebėti pelėsį nėra sunku. Jis gyvuoja kaip nevienodos formos, dažniausiai - juodos, žalios, melsvos ar baltos spalvos dėmės.

Pelėsių (grybų) sporos yra mikroskopinės ir plinta oru, todėl joms lengva įsimesti į namus ir sunku visiškai pašalinti, kadangi reikia dirbti mikroskopiniu lygmeniu.

Galima pastebėti tendenciją, kad pelėsis lengviausiai atsiranda ant organinių medžiagų, tokių kaip mediena ar audiniai, tačiau namuose jis įsiveisia ir ant sintetinių medžiagų, jei jose yra organinių dalelių. Nesuklystume pasakę, kad namuose pelėsis yra kenkėjas. Jis kenkia statinio struktūrai, apdailos medžiagoms ir turtui. Tačiau blogiausia, kad jis gali kelti pavojų sveikatai, ypač alergiškiems, astma sergantiems ar imuninės sistemos sutrikimų turintiems asmenims.

Kodėl ir kaip pelėsis atsiranda?

Pelėsis į namus dažniausiai atklysta iš lauko, per langus, ventiliacijos angas. Jis suklesti tik ten, kur ore tvyro didelė drėgmė (santykinis oro drėgnis nuolat 60 %+).

Keliu į namus pelėsiui gali tapti ir nesandarūs vamzdžiai, sienos ar kondensatas ant langų (pastarąjį galime vadinti dažniausiu rizikos faktoriumi, bylojančiu apie galimą pelėsio atsiradimą).

Dėl per silpnos ventiliacijos problema dar labiau paaštrėja, nes viduje vien tik drėgnas oras. Pradėjus augti pelėsiui, jo sporos lengvai plinta ore. Plėtrai padeda naminiai gyvūnai, drabužiai batai ar net ŠVOK sistemos ortakiai. Pelėsis dažnai dažniau auga rūsiuose (cokoliniuose aukštuose), vonios kambariuose ir virtuvėse, kur drėgmės lygis natūraliai yra aukštesnis.

Norint išvengti pelėsio arba jo nusikratyti, reikalinga drėgmės lygio ore kontrolė. Tam turi būti išspręstas vėdinimo klausimas bei kondensacijos problemos.

Patikrintos strategijos pelėsiui išnaikinti

Iš esmės, strategijas galima skirstyti į dvi kategorijas – ką galima padaryti patiems ir kuo naudinga kviestis profesionalus.

Ką galite padaryti patys, kad išnaikintumėte pelėsį

Ventiliacija. Reguliariai vėdinkite drėgnas patalpas, pvz., vonios kambarius ir virtuvę, kad sumažintumėte drėgmę. Galima atidaryti langus, tačiau šaltuoju metų laiku toks sprendimas – riboto efektyvumo. Tada jau reikalingas ventiliatorius arba rekuperatorius.

Specialios valymo priemonės. Nedidelėms, ne itin įsisenėjusio pelėsio dėmėms valyti galima naudoti vandens ir acto mišinį arba specialų pelėsio šalinimo chemikalą (parduodami namų apyvokos ar švaros prekių parduotuvėse). Apipurkškite plotą su priemone, palikite ją įsigerti, tada nušveiskite ir nuvalykite.

Oro sausintuvai. Vadinamasis drėgmės surinkėjas dirba tam, kad drėgmės lygis erdvėje būtų mažesnis. Visgi jis nuolat naudoja elektrą ir skleidžia triukšmą, tad tai nėra pats efektyviausias nuolatinis problemos sprendimas.

Dėl ko gali būti verta kreiptis į profesionalus

Didelė, įsisenėjusi, rankiniu būdu nepašalinama problema. Jei pelėsis okupavo didelį plotą, yra sunkiai prieinamose vietose ar nepavyksta jo išvalyti patiems, rekomenduojama kreiptis į profesionalus.

Sveikata. Profesionalai turi reikiamą įrangą ir patirtį, kad saugiai pašalintų pelėsį ir palikti namus taip, kad jie būtų saugūs sveikatai. Toks sprendimas turi ilgalaikę naudą.

Detalus problemos sprendimas. Specialistai gali identifikuoti net paslėptus pelėsio šaltinius ir užkirsti kelią pakartotiniam jo įsiveisimui, visiškai jį išnaikinti.

Struktūrinis įvertinimas. Specialistai taip pat gali įvertinti ir pašalinti visus pelėsio padarytus struktūrinius pažeidimus, parodyti jums šalčio tiltus ar kitas struktūrines problemas, kurios padeda pelėsiui plisti ir ką reikėtų pakeisti (pvz., įsirengti rekuperatorių).

Kaip atsikratyti pelėsio ir išlaikyti tinkamą drėgmės lygį patalpoje?

Ne tik drėgmės surinkėjas ar rekuperatorius gali būti naudingas valdant drėgmės lygį patalpose. Kai kuriais atvejais į pagalbą atskubės ir įprastas pastatomas elektrinis šildytuvas. Kai elektrinis šildytuvas sušildo orą erdvėje, jis padidina to oro fizinį pajėgumą sulaikyti drėgmę, tad tai gali šiek tiek padėti išdžiovinti drėgnas patalpas. Tačiau šis metodas iš tikrųjų nepašalina drėgmės iš oro, o tik ją perskirsto. Todėl tai nėra problemos sprendimas, bet tik laimi jums laiko. Tad, jeigu po kokio nors laiko pastebite pakilusį drėgmės lygį, galite pamėginti staigiai pašildyti patalpą bei ją išvėdinti.

Kaip pasirinkti drėgmės surinkėją namams?

Drėgmės surinkėjų rinka yra tikrai pilna pasirinkimų. Norint rasti geriausią variantą neužteks tik ieškoti pačio pigiausio arba brangiausio įrenginio. Reikia įvertinti daug faktorių.

Patalpos dydis. Oro sausintuvo pajėgumas matuojamas tuo, kokio ploto kambaryje jis gali surinkti drėgmę. Didesnėse patalpose reikia didesnio pajėgumo sausintuvų. Šis parametras visada nurodomas prie techninio aprašo.

Bakelio talpa. Kuo didesnis bakelis, tuo rečiau jį reikia tuštinti. Tai – patogu, jei sausintuvą naudojate dažnai.

Funkcijų gausa. Ieškokite tokių funkcijų, kaip: automatinis išsijungimas, įmontuoti higrometrai ir reguliuojami drėgmės nustatymai bei išmaniosios funkcijos, kad jums būtų kuo patogiau.

Energijos vartojimo efektyvumas. Prioritetą visada teikite modeliams su kuo aukštesniu Energy Star įvertinimu.

Triukšmo lygis. Jis taip pat nurodomas prie prekės techninių specifikacijų. Savaime aišku, kad geresnis drėgmės surinkėjas namams yra tas, kuris dirba tyliau.

Taip pat pagalvokite ir apie matmenis. Svarbu, kad surinkėjas neužstotų praėjimų, netrukdytų judėti.

Rekuperatoriaus – ar verta investuoti?

Nors rekuperatorius įprastai yra pagrindinis problemos sprendimas, tačiau šis, orą viduje ir lauke mainantis įrenginys nėra panacėja nuo pelėsio.

Rekuperatoriai efektyviai naudoja elektrą, nes daug energijos atgauna iš išleidžiamo oro, todėl sumažės šildymo ir vėsinimo išlaidos. Tuo pat metu į namus įleidžiamas šviežias, sausas lauko oras, sumažinamas nusistovėjimas, eliminuojami nemalonūs kvapai. Tai užtikrina komfortą.

Visgi, pradinė investicija yra didelė, o jau pastatytame būste gali reikėti griovimo darbų. Be to, nors rekuperatorius sumažina drėgmės lygį ore, tačiau kai kur gali reikėti papildomo sausinimo tam tikrose patalpose, kurių rekuperatorius neapima. Jam taip pat reikės reguliarios priežiūros.

Visgi, net jeigu pelėsio šalinimo ir patalpų dezinfekcijos specialistai tai rekomenduoja, į rekuperatorių bus verta investuoti. Taip pat, jeigu problema – kondensacija, šis įrenginys su ja gerai tvarkysis.