Graži veja – kone kiekvieno namų šeimininko svajonė, tačiau norint ją įgyvendinti reikia daug darbo. Vienas iš svarbiausių veiksmų – aeravimas. Tai procesas, kurio metu dirva subadoma mažomis skylutėmis, kad į žolės šaknis lengviau patektų oras, vanduo ir maistinės medžiagos. Tai padeda šaknims skverbtis į gylį ir užauginti stipresnę, gyvybingesnę veją. Aeravimas taip pat sumažina dirvos suslėgimą, o juk būtent suslėgtame dirvožemyje bus per daug kietųjų dalelių, kas trukdo cirkuliuoti orui, vandeniui ar augalų maistui. Aeravimas gali būti ypač naudingas vejoms, ant kurių daug vaikštoma, pavyzdžiui, ta, kuri yra jūsų kieme, arba tais atvejais, kai veja atrodo nesveika, nors yra reguliariai laistoma ar tręšiama.

Tačiau aeravimas – subtilus ir daug dėmesio reikalaujantis darbas. Jo negalima daryti bet kada. Supažindinsime jus su geriausiu metu aeravimui, kaip šį darbą daryti bei kokias priemones naudoti.

Kada geriausias metas aeruoti savo veją?

Visa esmė, kodėl veja turėtų būti aeruojama yra drenažo bei medžiagų apykaitos pagerinimas. Aeruojant skatinamas šaknų auginimas, tad žolė stiprės ir, viską atlikus tinkamai, turėtų atrodyti sveikiau bei gyvybingiau, kadangi galės įsisavinti daugiau vandens bei maisto medžiagų.

Dėl to reikia atsižvelgti į tai, kada žolė auga daugiausiai. Jeigu temperatūra lauke pastoviai laikosi žemiau ~5 laipsnių Celsijaus (vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį), žolė nelabai auga. Galima pastebėti ir tokią tendenciją, kad pačiame vasaros įkarštyje, kai karščiai būna didžiausi, ji taip pat nurimsta.

Tad venkite aeruoti veją tada, kai temperatūra ekstremali – labai šalta arba labai karšta.

Patariame su aeravimu neužsižaisti. Tai nėra tas dalykas, kurį būtina daryti itin dažnai. Jeigu pastebite, kad gruntas nėra kietas, pakaks aeruoti kartą per du metus, priešingu atveju – kartą per metus. Kaip ir per dažnas laistymas, taip ir per dažnas aeravimas gali pakenkti žolei. Per daug aeravimo suspaus veją ir sluoksniai pasidarys pernelyg kompaktiški, tad jokios naudos nebus.Daugiausiai specialistų pataria aeruoti pavasarį arba rudenį. Specialistai dar pataria veją šiek tiek patręšti ir užsėti plikas vietas pavasarį, o rudenį ją aeruoti ir skarifikuoti.

Kaip aeruoti žolę kieme?

1 žingsnis – patikrinkite vejos drėgnumą.Prieš aeruojant labai svarbu įsitikinti, kad dirva yra tinkamai sudrėkinta. Dirva turi būti drėgna, bet ne permirkus ar labai šlapia. Tai galite patikrinti spausdami ranką į dirvožemį; ideali būklė aeravimui yra tada, kai jaučiasi, kad veja šlapoka/drėgna, bet ne pažliugusi.

2 žingsnis – pasirinkite tinkamą įrankį aeravimui. Pagal savo vejos dydį ir dirvožemio tipą pasirinkite tinkamą įrankį darbui atlikti. Geriausia ir patogiausia – jį įsigyti, tačiau įmanoma ir nuomotis. Visgi, niekada nenuspėsite oro, tad nuoma gali išbrangti… Galima rinktis įprastą stumdomą, savaeigį ar elektrinį aeratorių, skarifikatorių ar net aeratorinius batus. Kiekvienas variantas turi savų privalumų, o idealus variantas skiriasi, priklausomai nuo suslėgimo lygio ir vejos ploto.

3 žingsnis – pereikite prie aeravimo. Kai jau pasirinkote įrankį, pradėkite aeruoti veją. Tai darykite tolygiai, neskubėdami bei sistemiškai, kad padengtumėte visą plotą. Čia galima per veją važiuoti zigzagais – nuo vieno galo iki kito, kad darbas būtų padarytas tolygiai.

4 žingsnis – laistymas po aeravimo. Po aeravimo palaistykite veją, kad žolė atsigautų ir, kad darbas nenueitų šuniui ant uodegos, o, priešingai, duotų maksimalią naudą. Drėgmė užkamšys skyles ir leis žolės šaknims geriau įsisavinti drėgmę bei maistingąsias medžiagas.

Priemonės žolės aeravimui

Jeigu norite, kad jūsų žolė atrodytų gražiai bei esate pasirengę aeravimui, jums reikės šių priemonių:

Stumdomas aeratorius. Pagrindinis darbo įrankis, kuris išdursto skyles į dirvą su tvirtu, į smaigalį panašiu noragu. Stumiant noragas sukasi ir bado skylutes dirvoje. Stumdomas įrenginys tinka mažesniems plotams, o elektrinis – didesniam arba mažai sutankintam.

Skarifikatorius. Jis ne tik aeruoja, bet iš vejos žolės ir dirvožemio dar surenka samanas, šiaudus ar seną žolę arba kamštį. Tai leidžia atšviežinti veją.

Specialūs batai aeravimui. Sodo priežiūros prekių ar panašiose parduotuvėse siūloma ir avalynė su spygliais. Jais tiesiog vaikšant po plotą aeruojama veja. Taip galima gauti dar didesnę naudą bei greičiau pasiekti rezultatą mažoje vejoje, tačiau tikras aeratorius vis tiek dirbs efektyviau ir greičiau.

Velkami aeratoriai. Jeigu kalbame apie itin didelę veją bei nemažą sklypą, patogiausia gali būti įsigyti velkamą, prie traktoriuko tvirtinamą aeratorių. Taip greičiau ir tiksliau aeruosite didesnį plotą.

Aeratorius traktoriukas. Jeigu galite sau tai leisti, yra ne vienas savaeigis traktoriukas, kurį galima įsigyti būtent aeravimui. Važiuojate per veją, o ji – aeruojama.

Pirštinės. Tam, kad dirbdami sumažintumėte tikimybę susižeisti bei išvengtumėte situacijų, kai rankenos ar daiktai slysta iš rankų.