Spartus technologijų vystymasis lemia ir vis geriau ištobulintų kasdienybėje naudojamų įrenginių atsiradimą. Dujiniai katilai – ne išimtis. Nusprendę įsigyti dujinį katilą ir pradėję domėtis jų rūšimis, galite greitai paklysti ir priimti netinkamą sprendimą. Prieš rinkdamiesi katilą savo namams, privalote žinoti keletą esminių dalykų.

1. Dujinių katilų tipai. Prieš pirkdami dujinį katilą turėtumėte nuspręsti, kuris dujinio katilo tipas yra labiausiai tinkamas Jūsų namams. Skiriami du pagrindiniai dujinių katilų tipai – kombinuotas bei sisteminis.

Kombinuoti (dviejų kontūrų) dujiniai katilai yra populiarūs dėl savo kompaktiškumo bei lengvo ir greito įrengimo. Jie pasižymi momentinio vandens ruošimo funkcija, o karštą vandenį vienu metu gali tiekti ne vien kranams, bet ir centrinei šildymo sistemai. Šio tipo katilui nereikalingi karšto vandens talpinimo cilindrai arba rūsiuose statomos cisternos - vanduo tiekiamas tiesiogiai iš pagrindinio šaltinio. Pliusai: pigiau, greičiau ir lengviau įrengti; užima mažiau vietos ir tiekia stipresnę vandens srovę vieno naudojimo metu. Minusai: kombinuotas katilas veikia pagal pirmumo sistemą – vienu metu pilnavertiškai sušildo vandenį tik vienam šaltiniui, todėl labiausiai tinka šeimoms su mažesnėmis gyvenamosiomis vietomis. Tikėtina, kad didesniame pastate vienu metu naudojant kelis šaltinius, srovė bus prastesnė.

Didesniems namams labiau tinka sisteminiai (vieno kontūro) dujiniai katilai, galintys užtikrinti kokybišką stiprios srovės prieigą vienu metu besinaudojantiems vartotojams. Jie veikia karšto vandens talpinimo cilindruose principu. Dėl to, vienu metu naudojant vandenį iš kelių skirtingų šaltinių, srovė išlieka tokia pat stipri. Pliusai: geriausias pasirinkimas didesniems namams su didesnio mąsto poreikiais. Savyje turi jau įmontuotą cirkuliacinį siurblį ir išsiplėtimo indus, todėl įrengimas nekomplikuotas ir pigus. Tiekiamas vanduo iškart būna reikiamos temperatūros. Minusai: didelio mąsto naudojimo atveju karštas vanduo gali pasibaigti. Kai kurie ekspertai teigia, kad sisteminiai katilai labiau už įprastus pasižymi didesne tam tikrų sutrikimų (kaip slėgio praradimas) galimybe.

2. Dujinių katilų galingumas. Katilo galingumo pasirinkimas priklauso nuo Jūsų gyvenamosios patalpos dydžio, šilumos spinduliuotės, oro praleidžiamumo bei vonios kambarių skaičiaus.. Prieš renkantis, išsiaiškinkite kiekvieno gyvenamosios vietos kambario ar patalpos šilumos poreikį kilovatais ir pagal tai nuspręskite, kokios galios šilumos šaltinių (radiatorių, grindų šildymo sistemos) Jums reikės. Tuomet galėsite būti tikri, kad katilas bus pakankamai galingas visam namui ar butui apšildyti.

3. Įrengimo vieta. Gerai apsvarstykite, kurioje namų vietoje planuojate įrengti dujinį katilą. Rinkitės pirmo aukšto patalpas. Rekomenduojame rinktis vietą netoli virtuvės arba patalpą, kurioje laikomi tokie įrenginiai kaip vandens reikalaujanti buitinė technika. Pasirūpinkite, kad kondensinio katilo dūmtakis stovėtų tokioje pozicijoje, kurioje namiškių netrikdytų jo leidžiami garai.

4. Vandens paskirstymo sistema. Kokybiškam katilui svarbi gera šilumos paskirstymo sistema. Senos centrinio šildymo sistemos radiatorių apačioje linkusios kaupti nuosėdas. Šias sumažinti galima naudojant profilaktinius skysčius. Efektyviausi yra A klasės katilai ir nuosėdų nekaupianti centrinio šildymo sistema.

Įprastai dujiniai katilai leidžia vienos temperatūros srovę. Tai reiškia, kad vienu metu ji bus tinkama arba karštam vandeniui, arba centriniam šildymui. Galimas šios problemos sprendimas - šalto ir karšto vandens maišymas, tačiau toks būdas iššvaisto pakankamai daug šilumos. Sumani išeitis šiuo atveju yra akumuliacinių talpų montavimas, kuriose saugomas šilumos perteklius.

5. Šildymo nustatymai. Norėdami išsirinkti ekonomišką ir kokybišką įrenginį, atkreipkite dėmesį į jo valdymo sistemą. Vietoje tradicinio termostato inovatyvūs gamintojai dabar siūlo pažangias nustatymų reguliavimo sistemas. Priklausomai nuo šildomos namo dalies, jos geba nustatyti skirtingą laiko ar temperatūros programą. Be to, galite išjungti šildymą ten, kur jo norite.

Neseniai rinkoje pasirodęs sprendimas – nuotoliniu būdu valdomas energijos naudojimas, veikiantis išmaniojo telefono programėlėje. Norėdami pasiekti ne mažesnį nei 90 proc. dujinio katilo ekonomiškumą, galite įsirengti sistemą, kuri pritaiko vidaus temperatūrą pagal lauko temperatūros pokyčius: pastato išorėje įtaisytas jutiklis dujiniam katilui perduoda signalą padidinti arba sumažinti radiatorių temperatūrą, priklausomai nuo šios pokyčių lauke.