Kuomet galvojate apie boilerio įsigijimą, galima pastebėti, jog prekių kataloguose yra dviejų tipų įrenginiai. Vieni iš jų – vertikalūs, o kiti – horizontalūs. Šis skirtumas tarp vandens šildytuvų yra labai svarbus, kadangi horizontalios orientacijos šildytuvai turi vienus privalumus ir trūkumus, o vertikalios – visiškai kitus. Šiame straipsnyje norėtume apžvelgti horizontalių bei vertikalių boilerių savybes ir privalumus tam, kad padėtume jums lengviau išsirinkti.

Vertikalūs boileriai – tradicinis pasirinkimas

Vertikalūs boileriai

Savaime suprantama, kad vertikalūs boileriai yra montuojami vertikalia padėtimi. Priklausomai nuo vandens indo talpos, pačio boilerio dydis gali kiek skirtis, tačiau nepamirškite, kad jam reikės bent apie 60cm vertikalios erdvės.

Vienas iš didžiausių vertikalaus boilerio privalumų yra tai, jog jis sukonstruotas maksimaliai ergonomiškai. Viršutinėje boilerio dalyje yra karštas vanduo, o šaltas būna tiekiamas ir paduodamas į apatinę dalį. Dėl aukščio skirtumo vanduo lėčiau susimaišo ir mažėja poreikis naudoti energiją. Būtina paminėti ir bendrą kainų skirtumo tendenciją. Kadangi vertikalūs boilerių modeliai yra populiaresni ir žymiai dažniau sutinkami, jų kainos, įprastai yra žemesnės už horizontalių vandens šildytuvų. Nors kiekvieno modelio atveju galutinis kainų skirtumas gali būti įvairus, tačiau norintiems taupiausio sprendimo, bemaž visada labiau apsimoka vertikalus boileris.

Visgi, nėra taip, kad vertikalus vandens šildytuvas pasižymėtų vien tik pliusais ar privalumais. Galima aiškiai matyti, jog patalpose, kur žemos lubos, trūksta vertikalios erdvės arba, pavyzdžiui, nuo lubų pakabintos įvairios dekoracijos ar įrengti kiti mazgai, vertikaliam vandens šildytuvui tiesiog neužtenka vietos.

Vertikalių boilerių privalumai:

  • Didesnis efektyvumas šildant
  • Patrauklesnės kainos
  • Gausesnis pasirinkimas

Vertikalių boilerių trūkumai:

  • Reikia nemažai vertikalios erdvės jo sumontavimui

Horizontalūs boileriai – jų privalumai ir nauda


Horizontalūs boileriai

Kadangi tam, kad sumontuotumėte vertikalų boilerį, reikia nemažai vertikalios erdvės, reikalingas ir alternatyvus sprendimas. Jeigu vienintelė erdvė, kur galima sumontuoti boilerį yra, pvz., palėpė, rūsys, kita patalpa su žemomis lubomis ar tiesiog norite taupyti vertikalią erdvę, rekomenduojama rinktis horizontalius vandens šildytuvus.

Iš techninės pusės, tiek horizontalūs, tiek vertikalūs boileriai atlieka tą pačią funkciją – pašildo vandenį. Jie taip pat gali naudoti tą pačią technologiją – kaitinti dujomis arba elektra, tačiau visas šildymo procesas ir jo efektyvumas tarp vertikalių ir horizontalių boilerių tikrai skiriasi. Deja, bet horizontalus boileris tiesiog fiziškai negalės būti toks efektyvus, kaip vertikalus. Taip yra dėl to, kad vėsus ir jau pašildytas vanduo sparčiai maišosi, todėl reikia daugiau energijos analogiškam kiekiui pašildyti (lyginant su vertikaliu).

Tačiau tuo pat metu galima išskirti ir ne vieną aiškų tokio modelio privalumą. Visų pirma – didesnės talpos. Jeigu jūsų namų ūkis yra didelis arba norite itin didelės talpos vandens šildytuvo, itin didelį horizontalų modelį gali būti net lengviau rasti. Taip pat reikia paminėti ir horizontaliųjų boilerių puikią reputaciją dėl ilgaamžiškumo. Šis privalumas – dalinai fizikos dėsnių nuopelnas, kadangi lyginant su vertikaliais boileriais, horizontaliųjų talpas ir konstrukcijas veikia mažesni slėgiai ir mažesnės jėgos. Tai dažnai prisideda prie ilgesnio tarnavimo laiko!

Horizontalių boilerių privalumai:

  • Juos galima montuoti ten, kur nėra aukštos lubos
  • Gali būti modelių su labai didelėmis talpomis
  • Ilguoju laikotarpiu pasižymi itin aukštu patikimumu

Horizontalių boilerių trūkumai:

  • Jų energijos sąnaudos – didesnės už vertikalių
  • Pasirinkimas nėra toks platus

Apibendrinimas ir išvados

Abu boilerių tipai turi savų privalumų. Svarbu žinoti, kad horizontalūs boileriai įprastai realiu pasirinkimu tampa tik tuomet, jeigu nėra galimybės fiziškai sumontuoti vertikalų šildytuvą ir jam trūksta vietos. Kitais atvejais, bemaž didžioji dauguma pirkėjų prioritetą teikia vertikaliems modeliams dėl didesnio jų efektyvumo bei prieinamos kainos.