Tęsiantis krizei energetikos rinkoje ir kol kainos tokios nepastovios, daug kalbama apie vartotojų įpročius, kuriuos pakeitus ar įgijus būtų galima sumažinti sąnaudas šildymui. Mes parengėme trumpą straipsnį, kuriame apžvelgsime kaip kiekvienas namų ūkis gali padidinti šildymo efektyvumą ir sutaupyti.

1. Atlikite katilo techninę priežiūrą

Visiems namų ūkiams ir įmonėms rekomenduojama pagal gamintojo nurodymus (dažniausiai – kasmet) atlikti katilo techninę apžiūrą, kad būtų aišku, jog įrenginys veikia optimaliai.

Reguliarus aptarnavimas apsaugos nuo lėtinių, ilgalaikių problemų ir padės išvengti nuostolių dėl neoptimalaus įrenginio veikimo, veltui eikvojančio energiją. Daug kas net neįtaria, kaip smarkiai prastai veikiantis katilas mažina komfortą ir kiek daug prisideda prie didelių sąskaitų už energiją.

2. Apsvarstykite pasidaryti sandarumo testą

Tokie patikrinimai yra geras sprendimas, padedantis suvaldyti sparčiai augančių sąskaitų už energiją problemą. Sandarumo testas padeda nustatyti šalčio tiltus, skersvėjo vietas ar sritis, kuriose energija prarandama be reikalo.

3. Pakeiskite senas šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemas

Daugiau nei trečdalis (35 %) pastatų Europoje yra senesni nei 50 metų, o tai reiškia, kad optimizuoti energijos vartojimą yra sudėtinga, todėl didėja eksploatacinės išlaidos ir galiausiai taip pat auga sąskaitos. Lietuvoje apie 66,6% žmonių gyvena daugiabučiuose. Didžioji tų daugiabučių dalis yra iš XX a. vidurio arba antrosios pusės, nerenovuoti. Na, o ir nemaža nuosavų namų dalis neatitinka dabartiniams statiniams keliamų A+ ar A++ sandarumo reikalavimų. Todėl investicijai į geresnes technologijas jau tikriausiai atėjo laikas...

Jūs galite net pasinaudoti paramos priemonėmis (jeigu jos teikiamos) ir senus, techniškai netvarkingus ar daug energijos naudojančius prietaisus, pavyzdžiui, kieto kuro katilus pakeisti naujais, kad užsitikrintumėte ekonomiškumą dabar ir ateityje.

Kaip taisyklė skaičiuojama, jog su nauju, mažataršiu šilumos siurbliu ar efektyvesne šildymo sistema - vidutiniškai sutaupoma apie 30 %, lyginant su senais sprendimais, o investicijų grąža paprastai užtikrinama greičiau nei per 5 metus (šaltinis: ECOFYS, Nyderlandai).

4. Rūpinkitės savo radiatoriais

Norint pasiekti optimalų šildymo valdymą daugumoje namų, būtinas geras radiatorių veikimas. Juk būtent radiatorinis šildymas yra populiariausias. Todėl atidžiai stebėkite, ar su jūsiškiais nėra kokių nors problemų.

Visų pirma, montuojant radiatorius, svarbu, kad jie būtų tinkamo dydžio pagal patalpos plotą, tūrį ir išplanavimą. Naudingas papildymas yra ir radiatorių termostatas, kuris gali automatiškai tiekti į radiatorių reikiamą pašildyto vandens kiekį. Taip užsitikrinate, jog patalpoje bus norima temperatūra, tačiau neišnaudosite per daug energijos. Jeigu jūsų radiatoriai nefunkcionuoja tinkamai, kaip laikinas šildymo sprendimas puikiai tiks konvekcinis radiatorius.


5. Neignoruokite žemo vandens slėgio

Dėl žemo vandens slėgio be reikalo eikvojamas vanduo ir energija, pavyzdžiui, užsitęsia vonios pripildymo laikas, tualeto bakelių talpyklos pildosi lėtai ir kita.

Todėl svarbu nedelsiant patikrinti, kas sukelia žemo slėgio problemą, kad išvengtumėte brangaus remonto ir didelių sąskaitų už vandenį.

Viena iš žemo vandens slėgio priežasčių gali būti sugadinti siurbliai, oras sistemoje, vamzdžių nesandarumas. Laikui bėgant šios priežastys gali lemti per didelį vandens suvartojimą, kone geometrine progresija augančias sąskaitas ir net namų užtvindymą...

Specialus slėgio didinimo siurblys gali suvaldyti šiuos pavojus ir naudojamas tam, kad jų būtų išvengta. Su tokiu siurbliu problemas galima spręsti, kol jos dar nepadarė žalos.