Dažnam kyla daugybė klausimų, susijusių su jonizatoriaus veikimu oro valymo įrenginiuose: kaip jis veikia, ar verta pirkti įrenginį su vienu iš jų ir pan. Daugelyje oro valymo prietaisų yra įmontuoti nepriklausomi jonizatoriai, kurie padeda sugauti kambaryje esančias kenksmingas oro daleles. Vis dėlto, jis gali veikti ne taip, kaip tikimės, jei aukšto efektyvumo kietųjų dalelių oro filtrą (HEPA) reikia dažnai valyti arba keisti.

Jonizatorius patalpoje išskiria neigiamus jonus. Daugelis žmonių mano, kad būtent šie jonai skatina sveikatingumą ir paverčia orą, kuriuo kvėpuojame gaivesniu. Neigiamus jonus savo aplinkoje galime aptikti natūraliomis sąlygomis. Pagalvokite, kaip jaučiatės kvėpuodami netoliese krioklio, jūros, upės ar kalnų. Oras tokiose vietose kitoks, nes yra tarsi sukeliamas ar sumaišomas. Ar pamenate, koks gaivus oras iškart po lietaus? Įprastai namuose yra vien teigiami jonai: kilimai, minkšti baldai ir patys įvairiausi alergenai. Jonizatoriai leidžia Jūsų oro valytuvui dirbti efektyviau, todėl galite džiaugtis lengvesniu kvėpavimu.

Kai įjungiamas oro valytuvo jonizatorius, įtampa yra paduodama visoms jame įmontuotoms adatėlėms, taip sukuriant elektronus, kurie išsiskiria į orą. Kai šie elektronai prisitvirtina prie oro molekulių, susidaro jonai. Neigiami jonai išskaidomi po kambarį, kuriame susimaišo su dulkėmis, žiedadulkėmis ar tabako dūmais, kad susidarytų didesnės dalelės. Tokiu būdu jos gali būti lengviau surenkamos valymo įrenginių oro filtruose. Taip pat šios dalelės gali nusileisti ant grindų, kur dulkių siurblio pagalba bus surenkamos ir pašalinamos iš patalpos.

Jei jūsų HEPA filtras privalo būti dažnai valomas arba keičiamas, to laiku nepadarius, visos kenksmingos dalelės nebus išfiltruojamos tinkamai ir vėl bus sugrąžintos į patalpą. Tai ypatingai svarbu, jei Jūsų namuose yra didesnis nei vidutinis alergenų kiekis (jei laikote gyvūnus, kūrenatės krosnimi, iš kurios išsiskiria dūmai, HEPA filtro tarnavimo laikas gali žymiai sutrumpėti).

Norėdami tiksliai sužinoti, kada reikia keisti oro filtrą, rekomenduojame patikrinti oro valytuvo naudojimo instrukciją. Žinoma, nereikėtų užmiršti, jog ten esančios rekomendacijos yra pagrįstos vidutiniškai aptinkamu alergenų kiekiu namuose. Jei Jūsų namuose yra gyvūnų ar kitų alergijas sukeliančių veiksnių, alergenų kiekis bus aukštesnis nei vidutinis. Gyventojai, turintys namuose augintinių, oro filtrą turėtų keisti kartą į mėnesį arba dažniau.