Ar žinojote, kad kiekvieną dieną kvėpuojame nešvariu oru: namuose, lauke, kitose patalpose. Ore besiformuojančios kenksmingos dalelės ilgainiui gali iššaukti dideles sveikatos problemas. Oro kokybė patalpos viduje dažnu atveju yra daug blogesnė nei lauke. Ar žinote, kas labiausiai teršia aplinką ir kaip nuo to apsisaugoti? Situaciją pagerinti gali vos keli paprasti žingsniai.

Oro užterštumas gali sukelti kosulį, gerklės ar krūtinės skausmą ir kitas sveikatos problemas

Teršalai, kurie randami lauke, gali pakliūti ir į Jūsų namus bei ten jungtis su kitais dariniais – dūmais iš degimo įrenginių, įvairiomis namų valymo priemonėmis, pelėsiu ar namų dulkių erkutėmis. Tam tikras kenksmingas dujas išmeta ir šildytuvai, viryklės, krosnys, židiniai ar vandens šildytuvai. Orą namuose itin teršia naminiai gyvūnai bei dulkių erkutės.

Tokia aplinka gali sukelti kosulį, gerklės ar krūtinės skausmą, akių perštėjimą ir ašarojimą ar netgi astmos priepuolius. Nuolatos būdami prastame ore galime patirti dažnus galvos skausmus, peršalimus, bronchitą ar net lėtinę astmą.

Namų oro „valymas“: paprasta ir efektyuvu

Veikiausiai oro taršos šaltinių yra kiekvienuose namuose. Paprasti sprendimai gali padėti maksimaliai sumažinti oro užterštumą namuose.

1. Pasirūpinkite namų ventiliacija. Naudokite šildymo ventiliatorius su papildomais filtrais. Jie lengvai prisitaikys prie daugumos skirtingų langų ir padės išfiltruoti iš lauko paimamą užterštą orą.

2. Naudokite kondicionierių. Oro kondicionieriai pašalina vandenį iš atmosferos. Daugelis teršalų yra tirpūs vandenyje, todėl tokiu būdu yra pašalinami iš patalpų.

3. Dažniau praverkite langus. Kiekvienuose namuose naudojama viryklė išmeta azoto dioksidą, o kartu su saulės spinduliais gamina ozoną. Šios dujos yra ypač dirginančios ir jautresniam žmogui gali sukelti nemalonų dusimo jausmą. Tam, kad to išvengtumėte, šiek tiek praverkite langus kiekvieną kartą gaminant.

4. Rinkitės saugias valymo priemones. Pats geriausias būdas palaikyti švarų orą namuose – reguliarus jų valymas. Ne visos valymo priemonės neteršia oro, todėl jas rinktis turite itin išmintigai. Kai kuriuose produktuose, įskaitant ir chloro bei amoniako turinčius valiklius, yra lakiųjų organinių junginių, kurie patenka į orą dujų pavidalu. Būtent šie junginiai  vargina į alergijas linkusius asmenis. Reikėtų rinktis valymo priemones, kuriose yra mažai arba visiškai nėra šių medžiagų.

5. Apsaugokite namus nuo dulkių erkučių. Dažnai naminiams gyvūnėliams alergiški asmenys nori turėti bent vieną iš gyvūnų savo namuose. Tai gana rizikinga, nes gyvūnas, turėdamas sąlytį su patalyne, minkštais baldais ar kilimu, padidina tikimybę atsirasti dulkių erkutėms.

Vis dėlto, yra daugybė priemonių kuriomis galima atsikratyti šių mikroorganizmų. Visų pirma, dulkių erkutės mėgsta drėgmę, todėl palaikykite namų drėgmę žemiau 30-35 proc. Dulkių erkutės netoleruoja sausumos, todėl nenaudokite drėkintuvų bent jau miegamajame kambaryje. Naudinga namuose turėti neperšlampamų pagalvių bei čiužinių užvalkalų, kurie taip pat gali padėti atsikratyti nepageidaujamų alergenų. Kruopščiai plaukite patalynę ir plaunamus kimštus žaislus karštu vandeniu. Valykite dulkes šlapiu skudurėliu ar šluoste. Minkštus baldus ir pledus kartą per savaitę valykite su dulkių siurbliu. O itin jautriems žmonėms patartina visiškai atsikratyti visų namuose esančių kilimų.

6. Nerūkykite namuose.  Jei jūsų svečiai pageidauja rūkyti, išprašykite juos laukan. Pasyvus tabako dūmų uostymas padidina riziką susirgti astma, plaučių vėžiu ar lėtine obstrukcine plaučių liga.