Saulės kolektoriaus veikimo principo paaiškinimas.

 

Saulė – vienas geriausių natūraliai gamtoje esančių šilumos energijos šaltinių. Ne taip kaip iškastinis kuras, saulės šviesa niekada nesibaigs, vadinasi ir energiją turėsime visada. Dėl daugybės privalumų šis alternatyvus šildymo būdas, įdarbinant saulę, vis labiau populiarėja ir lietuvių tarpe. Daugelis tautiečių ant savo namų ar dirbtuvių stogų sumontuoja saulės kolektorius. Tokios saulės baterijos leidžia greitai ir pigiai pasigaminti karštą vandenį. Be to, įrenginius galima komplektuoti prie visų rūšių katilinių. Kai kuriais atvejais, saulės kolektorius yra naudojamas ne vien vandeniui pašildyti, bet ir pagaminti papildomą šilumą bendrai šildymo sistemai.

Paprastai tariant, tam tikru kampu ant stogo sumontuotas saulės kolektorius sugeria saulės šviesą, kurią toliau perduoda kitiems sistemos įrenginiams. Kalbant tiksliau, visos saulės baterijos turi tam tikrą sistemą, kurios dėka absorbuoja ir perduoda saulės šilumos energiją. Skiriami keli saulės kolektorių tipai. Tai – plokštieji ir vakuuminiai. Plokščiuosiuose kolektoriuose paviršiuje yra absorberis ir gerai izoliuotas vamzdelis. Pastaruoju ir teka saulės energijos šiluma. Priešingai nei plokščiąjį, vakuuminį saulės kolektorių sudaro keletas ypač sandarių vamzdelių. Visų jų viduje yra varinės plokštelės. Greitai įkaisdamos, jos kaupia energiją. Pagrindinis šių dviejų saulės baterijų skirtumas, kad antrojoje nereikia naudoti izoliacinių medžiagų, nes vietoje jų sandarumą sukuria vakuumas.

Tiek vienu, tiek kitu atveju iš saulės kolektoriaus sukaupta energija keliauja specialiu vamzdeliu į kašto vandens šildytuvo (boilerio) šilumokaitį. Iš ten energija perduodama į šildytuvą. Skaičiuojama, kad maždaug 60 proc. energijos, skirtos metiniam karšto vandens kiekiui gali būti pagaminama su šia baterija.

saules kolektoriaus veikimas

Patariama saulės kolektorius montuoti ant stogų 39-90 laipsnių pakrypimo kampu (tai tiksliai įvertinti padeda specialistai). Kai kuriais atvejais galima juos montuoti ant pastato sienų, balkonų. Svarbiausia, kad ant kolektoriaus nekristų šešėlis, antraip apie sklandų jo veikimą ir šiluminės energijos gamybą negali būti jokios kalbos. Visiems jiems taikoma vienoda montavimo sistema, tad jų pritaisymas prie statinio konstrukcijos – greitas ir paprastas.

Kai saulės kolektorius naudojamas papildomam šildymui, siekiama, kad būtų efektyviai išnaudojamas vandens šildytuvo darbas. Kolektorius montuojamas prie akumuliacinės talpos ir įrenginio, skirto karšto vandens ruošimui. Baterija šildo apatinį šilumokaitį.