Trumpai ir aiškiai paaiškinsime, kaip galima išleisti vandenį iš vandens šildytuvo. Aptarsime, kaip tai padaryti ir kokiais atvejais tokia procedūra yra būtina, o kada vandens išleidimo galima išvengti. Taip pat aptarsime, ar verta vandenį išleisti iš boilerio žiemai paliekant boilerį nešildomoje patalpoje ir kaip tai padaryti tinkamai. Ir galų gale patarsime, kaip užpildyti  vandens šildytuvą ir vėl paruošti naudojimui, jo nesugadinus.

Kada aplamai reikia išleisti vandenį iš vandens šildytuvo?

Dažniausiai vandenį iš boilerio reikia pašalinti dėl 2 priežasčių. Prima priežastis akivaizdi: vandens išleidimas reikalingas vandens šildytuvo remontui arba išvalymui. Kitas dažnas atvejis pasitaiko, kai vandens šildytuvą reikia palikti žiemai nešildomoje patalpoje, t.y. reikia užtikrinti, kad vanduo boilerio bako viduje neužšaltų ir nesugadintų įrenginio. Pirmu atveju be vandens išleidimo tikriausiai nepavyks apsieiti (nebent reikia pakeisti tik termostatą ar elektrinį kaitinimo elementą, kuris neturi sąlyčio su vandeniu). O antru atveju dažniausiai vandens išleidinėti nėra būtinybės.

Vandens išleidimas iš klasikinio apvalaus boilerio

Sakykime turime situaciją, kai vandenį reikia išleisti. Ir turime klasikinį apvalų ar stačiakampį boilerį su vienu baku. Tokiu atveju vandenį galima išleisti per vandens padavimo vamzdį. Svarbu pastebėti, ked vandens išleisti pro karšto vandens išleidimo vamzdį nėra įmanoma, kadangi karšto vandens vamzdys viduje bako yra nuvestas iki pat boilerio viršaus ir vanduo iš jo išjungus vandens padavimą nebėgs. Tokiu atveju veiksmų seka turėtų būti tokia:

  1. Atjungiame vandens šildytuvą nuo elektros tinklo.
  2. Pasirūpiname, kad vanduo šildytuvo viduje būtų pakankamai šaltas ir mūsų nenuplikintų. Paprasčiausiai galime atidaryti karšto vandens čiaupą ir palaukti kol pradės bėgti atvėsęs vanduo (ne karštas).
  3. Uždarome vandens padavimą į boilerį.
  4. Pasitikriname, ar karšto vandens čiaupas uždarytas ir tik po to atsukame atbulinį vožtuvą nuo vandens įvado pajungimo. Uždarytas karšto vandens čiaupas užtikrina, kad į vandens šildytuvą nepatektų oras ir ženkliai sumažina išbėgančio pro padavimo atvamzdį vandens kiekį, kas palengvina darbus.
  5. Po to patartina pajungti storą lankstų vamzdį prie boilerio vandens padavimo ir nukreipti jį į vandens nubėgimo trapą/klozetą ar pakankamo dydžio talpą. T.y. pasirūpinti, kur bus nupilamas vanduo.
  6. Kai esame pasiruošę, atidarome karšto vandens čiaupo ventilį, į sistemą patenka oras ir vanduo pradeda bėgti normalia srove pro mūsų pajungtą vamzdį į kanalizaciją.

Vandens nuleidimas iš boilerio


Atlikus visus aukščiau išvardintus veiksmus galėsite išleisti vandenį iš klasikinio boilerio, turinčio šalto vandens padavimą apačioje. Kartais pasitaiko atvejų, kai boileris turi šalto vandens padavimo atvamzdį tik viršuje (pvz. 5-15L virtuvės vandens šildytuvai, pastatomi ant grindų). Tokiais atvejais vienintelis paprasčiausias būdas išleisti vandenį būtų atsukti abudu vamzdžius ir paprasčiausiai apversti boilerį. Kai turime reikalų su stambesniais pastatomais boileriais su pajungimais viršuje, dažniausiai yra numatyta išleidimo anga bako apačioje patogiam vandens išleidimui.

Vandens išleidimas iš plokščio vandens šildytuvo su dvigubu baku

Vandens šildytuvai su dvigubu baku (pvz. Ariston VELIS arba Atlantic VERTIGO) turi du bakus, kurie sujungti tarpusavyje vienu vamzdžiu, kuris išeina iš pirmo (padavimo) bako viršaus ir pajungtas į antro (išleidimo) bako apačią. Tokia konstrukcija naudojama tam, kad būtų atskirtas patenkantis į pirmą baką šaltas vanduo nuo karšto vandens išleidimo bake ir būtų užtikrintas didesnis vandens šildytuvo efektyvumas. Bet šioje vietoje susiduriama su vandens išleidimo sunkumais. Per padavimo vamzdį įmanoma išleisti vandenį tik iš pirmo bako, o vanduo antrame bake lieka. Norint išleisti vandenį iš antro bako reikia (1) atjungti bakus sujungiantį vamzdį arba (2) atsukti antrojo bako flanšą ir nuleisti vandenį. Rekomenduojama tokius veiksmus atlikti tik esant būtinybei (pvz. sugedus vandens šildytuvui).

Ar visada yra geras sprendimas išleisti vandenį žiemos periodui? Kiti būdai apsaugoti vandens šildytuvą nuo užšalimo

Remontuojant/valant vandens šildytuvą nėra galimybės išvengti vandens nuleidimo, bet žiemos periodui išleisti vandens dažniausiai nėra būtinybės. Be to tiesiog vandens nupylimas pro vandens šildytuvo padavimo atvamzdį negali 100% užtikrinti pilnos apsaugos nuo užšalimo, kadangi bako apačioje gali likti kažkoks kiekis vandens ir tas vanduo gali užšalti, išsiplėtęs ledas galės pažeisti boilerio emalę. Norint pilnai užtikrinti boilerio apsauga teoriškai po vandens nuleidimo reiktų atsukti flanšą ir pašalinti vandens likučius, kas yra sudėtinga ir užima daug laiko.

Kitas daug paprastesnis būdas apsaugoti vandens šildytuvą žiemos periodu nešildomoje patalpoje būtų tiesiog palikti boilerį pajungtą prie elektros tinklo ir su vandeniu. Boilerio temperatūrą reikia nustatyti minimalią arba įjungti “atostogų režimą” išmaniuose vandens šildytuvuose. Tokiu atveju vandens šildytuvas tiesiog palaiko viduje bako teigiamą vandens temperatūrą ir neleidžia vandeniui užšalti. Elektros sąnaudos yra minimalus, per mėnesi paprastai suvartojama ne daugiau 10 kWh. Šitas sprendimas yra daug patogesnis, nei vandens nuleidimas.

Na ir pagaliau dar vienas būdas apsaugoti vandens šildytuvą žiema, patartinas tais atvejais, kada boileris sumontuotas vonios kambaryje arba tualeto patalpoje. Rekomenduojame įrengti nedidelį elektrinį radiatorių patalpoje ir palikti jį antiužšalimo režime, kad patalpoje būtų užtikrinta pliusinė temperatūra. Tokiu atveju bus apsaugotas ne tik boileris, bet ir visa esanti patalpoje santechnika (dušo galva, čiaupai, vandens sujungimai, klozetas ir t.t.)

Momentinio vandens šildytuvo paruošimas žiemai

Dažnai susiduriame su nuomone, kad momentiniai vandens šildytuvai negali užšalti žiema, kadangi jie viduje neturi vandens talpos. Problema ta, kad vanduo pasilieka momentinio vandens šildytuvo kaitinimo mazge. Suprantama vandens viduje yra labai nedaug, bet jam užšalus kaitinimo mazgas tikriausiai bus sugadintas. Be to dėl kaitinimo mazgo konstrukcijos ir naudojamų plonų vamzdžių šildytuvo viduje net ir atjungus vandens padavimą vanduo nepasišalina iš vandens šildytuvo. Vienintelis būdas pašalinti vandenį iš momentinio šildytuvo yra vandens trasos praputimas su oro kompresoriumi.

Kitas būdas, kaip ir minėjome anksčiau, naudoti elektrinį radiatorių ir palaikyti teigiamą temperatūrą visoje patalpoje.

Kaip paruošti vandens šildytuvą naudojimui?

Po to kai vanduo buvo išleistas iš vandens šildytuvo, reikia atlikti veiksmus teisinga tvarką, kad būtų vėl galima naudotis karštu vandeniu. Pirmiausia reikia nuorinti sistemą. Tam pajungus vandens padavimą reikia atsukti karšto vandens ventilį ir sulaukti kol iš čiaupo pradės bėgti tolygi vandens srovė (nėra čiaudimo, oro burbulų ir pan.) Na o po to jau galima jungti elektros maitinimą ir vandens šildytuvas bus paruoštas normaliam darbui.