Jei planuojate centralizuotą šildymą keisti gerokai pigesniu autonominiu arba nežinote, kurį šildymo būdą pasirinkti įsirenginėjant nuosavą namą, turėsite pasirinkti šildymą elektra arba dujomis. Kuris variantas tinkamesnis? Vienareikšmiško atsakymo nėra.

Prieš pradedant skaičiuoti abiejų katilų tipų šildymo kaštus, rekomenduojame išanalizuoti ir palyginti elektros ir dujinių katilų veikimo principus.

Katilo tipas Dujinis katilas Elektrinis katilas
Įrengimas Būtinas dūmtraukis ir atskiros patalpos. Maži matmenys leidžia katilą įrengti bet kurioje patalpoje.
Saugumas Jeigu dūmtraukis yra pažeistas arba jam trūksta traukos, jis gali tapti kenksmingų dujų šaltinių. Esant didelei koncentracijai, dujos gali nunuodyti. Nesprogsta, nieko neišskiria (išskyrus šilumą), taip pat saugu kaip ir naudojant kitus elektrinius prietaisus. Esant sutrikimams, katilas tiesiog nustoja veikti.
Valdymas Katilo autonomijos lygis tiesiogiai proporcingas jo kainai – kuo brangesnis katilas, tuo paprastesnis jo valdymas. Elektrinis katilas su šiuolaikine valdančia automatika garantuoja efektyvų ir autonomišką šildymą bei karšto vandens tiekimą.
Perspektyvos Dujų kainos kyla ir priklauso nuo užsienio monopolijų. Dujų kokybė taip pat prastėja. Elektros energijos kainos kyla, tačiau, vertinant šilumos kainą ilgo laiko perspektyvoje, galima sutaupyti.

Renkantis šildymo katilą, turėtumėte įvertinti ir įrangos kainą. Elektrinių katilų kaina (net ir su pačia moderniausia automatika) bent du kartus mažesnė už kitus analogiško galingumo dujinius katilus. Lyginant gyventojų elektros ir dujų tarifus, namų šildymas elektros energija kainuos iki 40 proc. brangiau nei dujomis. Be to, dujų tarifai visus metus yra vienodi, o elektros tarifai priklauso nuo laiko zonų (dieninės/nakties tarifai), kuriomis galima pasinaudoti nustatant šildymą. Kartais naudojant elektrinį katilą naktiniu tarifu, šilumos energiją kaupiama akumuliacinėje talpoje.

Norint pasinaudoti visomis autonominio šildymo teikiamomis galimybėmis nepakanka įsigyti ir sumontuoti katilą su skaitliuku. Būtina parengti projektą ir oficialiai įregistruoti naują įrangą. Visi šie biurokratiniai formalumai yra papildomos kliūtys ir kaštai, tačiau šios išlaidos dažniausiai atsiperka per pirmuosius metus nuo naujo šildymo įrengimo.