Daugumos besirenkančių namo šildymo tipą klaida – įrangos kainos painiojimas su visos sistemos ekonomiškumu. Dažniausiai manoma, kad kuo pigesnis katilas, tuo brangesnis šildymas. Kaina anaiptol ne vienintelis rodiklis. Šildymo efektyvumas priklauso nuo gyvenamosios vietos, namo ploto, Jūsų komfortinės temperatūros ir krūvos kitų veiksnių.

Renkantis ekonomiškiausią šildymo būdą, atitinkantį Jūsų asmeninius poreikius, rekomenduojama įvertinti ne tik kiek Jums kainuos įrengimas, remontas, priežiūros darbai, pats šildymas, bet ir kiek savo asmeninio laiko ir pastangų turėsite investuosite.

Yra specialūs skaičiavimo metodai, kuriais nustatoma šilumos vieneto (matuojamo gigakalorijomis (GCal) kaina, tačiau dažniausiai galima apsiriboti apytiksliais skaičiavimais. Šildymo kaina turėtų būti skaičiuojama ne mažiau nei 5 metams, idealiu atveju – 10 metų. Tik apskaičiavę ilgojo laikotarpio išlaidas galėsite įvertinti realius kaštus. Nepamirškite įvertinti ir galimus pasirinktos sistemos kuro kainos pokyčius.

Dujinis šildymas

Nepaisant nuolatinio dujų kainų didėjimo, dujinis šildymas išlieka vienu ekonomiškiausių šildymo būdų. Jei netoliese yra dujotiekis, tokio šildymo būdo pasirinkimas būtų racionaliausias. Jei dujotiekis toli, kiekvienas prisijungimo metras gerokai padidina ir taip brangių dujinės šildymo sistemos montavimo darbų kainą.

Nepamirškite, kad gamtinių dujų kiekis nuolat mažėja. Dėl šios priežasties didėja dujų kaina, ieškoma vis naujų šildymo alternatyvų, kurioms nereikalingos dujos.

Elektrinis šildymas

Elektrinių katilų pardavėjams pavyko įtikinti žmones, kad šildymas elektra yra vertinga alternatyva nuolat brangstančiam dujiniam šildymui. Tam tikrais atvejais šio, toli gražu ne pačio ekonomiškiausio, šildymo metodo naudojimas yra visiškai pagrįstas, pavyzdžiui, kaimo vietovėse, kuriose sumažintas elektros energijos tarifas arba skiriamos subsidijos.

Elektrinis šildymas turi du pagrindinius privalumus: užtikrina komfortą už mažą įrangos kainą ir nereikalauja ypatingos priežiūros (įjungus šildymą, nebūtina žmogaus priežiūra). Kad ir kaip būtų įsirengę elektrinį šildymą tampate visiškai priklausomi nuo elektros energijos. Dingus elektrai, liksite be šildymo ir dažnu atveju be karšto vandens.

Šildymas kietu kuru

Nuolat kylant dujų ir elektros energijos kainoms, žmonės ieško alternatyvaus būdo šildyti namus malkomis ir anglimis. Turite įvertinti faktą, kad šildymas kietu kuru yra ekonomiškiausias tik tokiu atveju, jeigu gyvenate miškinguose kraštuose.

Klasikinio kietojo kuro katilo trūkumai – žemas šilumos efektyvumas ir didelis žaliavų kiekio suvartojimas. Realiai tai yra šiek tiek patobulinta tradicinės krosnies versija – kas pora valandų būtina įmesti malkų ar anglių tam, kad būtų šildomas namas.

Verčiau rinkitės gerokai efektyvesnį pirolizės ar ilgo degimo katilą – juose galima naudoti tiek tradicinius degalus, tiek briketus, tiek granules. Pilnai pripildytas tokio tipo katilas gali veikti iki 5 parų, o pagal ekonomiškumą dujinį šildymą lenkia 3-4 kartus.

Alternatyvūs šildymo būdai

Kaip papildomą šilumos šaltinį galite naudoti saulės kolektorius. Nuolatiniam naudojimui jie nėra tinkamiausia išeitis, nes Lietuvoje žiemos laikotarpiu saulės gaunamos energijos dažnai nepakanka.

Šilumos siurbliai naudojami žemės, vandens ar dirvožemio šildymui. Tokie siurbliai yra labai brangūs ir atsiperka ne mažiau kaip po 10 metų. Be to, vietose, kur įrengti vamzdžiai, nebus galima nieko statyti ar sodinti.

Kombinuotos šildymo sistemos

Jei pasirinkti vieną šildymo būdą nesinori ar nė vienas variantas pilnai nepatenkina Jūsų lūkesčių, galite rinktis kombinuotą sistemą ir naudoti kelis skirtingus degalų tipus. Tokiu atveju turite daugybę variantų. Pavyzdžiui, galite rinktis dujų ir kieto kuro katilą. Katilas daugiausiai dirba dujiniu režimu, tačiau, esant būtinybei (dideliam šalčiui ir pan.), įjungiamas rezervas. Galite rinktis ir kitokį variantą – kieto kuro ir elektrinį katilą. Šiuo atveju galima pasirinkti konkrečiam laikotarpiui ekonomiškesnį variantą.

Tokios sistemos yra patikimos, ekonomiškos ir greitai atsiperkančios, tačiau kainuoja brangiau.