Saulės kolektorių naudingumas ir įrengimo patarimai.


Pastaruoju metu vis labiau atsigręžiama į ekologiją. Tai taip pat labai svarbu ir ieškant būdų, kaip natūraliau ir pigiau apšildyti savo namus. Ne veltui Europoje ir Lietuvoje dygsta vėjo jėgainės bei populiarėja saulės kolektoriai. Būtent pastarasis išradimas padėjo žmogui saulės energiją panaudoti vandens šildymo tikslais. Dėl specialios kolektorių technologijos, jie gali sugerti saulės šilumą, kurią vėliau panaudoja iki tam tikros temperatūros pašildant vandenį. Pagrindinis tokių įrenginių privalumas – nemokama ir niekada nesibaigianti šiluma. Tiksliau tariant, kol šviečia saulė, tol kolektorius gali šildyti vandenį. Be to, saulės baterijoje yra speciali talpykla, kaupianti šilumos energiją tamsiam paros metui, ar dienoms, kai bus apsiniaukę. Taigi, net ir prastu oru, nešviečiant saulei, vandenį savo namuose galėsite pasišildyti be problemų. Didžiąją dalį šilumos pagaminant iš natūralaus energijos šaltinio – saulės – žmogus tarsi atsisako dirbtinių įrenginių. Jam neprireikia įsirengti daug kainuojančių kieto kuro katilų, šildytis dujomis ar elektra, kas irgi kainuoja ne mažai.

Pagrindinė saulės kolektorių funkcija – tai karšto vandens paruošimas. Į saulės kolektorių sistemą įeina specialus siurblys, saulės kolektoriaus boileris (šildytuvas), elektrinis tenas arba katilas. Apie saulės šviesos kiekį, vandens šildymo pradžią ir pan. praneša šioje sistemoje įrengti specialūs davikliai. Namuose, ant stogo, įrengus saulės bateriją, šildytuve vandens temperatūra gali pasiekti net 100 laipsnių Celsijaus temperatūrą. Tai paprastai įmanoma labai karštą, saulėtą dieną. Gaila, bet Lietuvoje tokių dienų nėra ypač daug. Visgi, išeitis vandens šildymui su saulės baterijomis yra. Naudodama papildomą energijos šaltinį, saulės kolektoriaus sistema gali sukaupti ir prireikus naudoti saugomą šilumą.


saules kolektoriu nauda

Kitas privalumas: investicija į saulės kolektorius atsiperka ne už ilgo. Nors saulės kolektoriaus kaina, kurią tenka sumokėti iš pat pradžių, gali atrodyti didelė, iš tiesų, suskaičiavus visas šildymo išlaidas ir saulės kolektoriaus jau po metų suteiktą naudą, abejonių dėl pirkinio vertės nebelieka. Priklausomai nuo saulės baterijos naudojimo dažnumo, vandens šildymo įpročių ir kitų faktorių, saulės kolektoriai gali atsipirkti jau po metų ar kelių. Tokios baterijos, naudodamos saulės šviesos energiją, gali padengti net virš pusės vandens šildymui skirto poreikio kiekvienais metais.

Žmogui įsigijus saulės kolektorių paprastai pasiūloma papildoma paslauga – saulės kolektoriaus įrengimas. Tačiau kiekvienam vartotojui pravartu žinoti, kad tokios saulės baterijos montuojamos ant pastato stogo maždaug 30-70 laipsnių (priklausomai nuo sezono) pakrypimu nuo horizonto, o esminė šios sistemos sąlyga yra specialaus vamzdžio nuo katilinės iki saulės kolektorių nuvedimas. Be abejo, būtina atsižvelgti į gamintojo montavimo instrukcijas.