Saulės kolektoriai ir boileriai. Kaip sujungti sistemas?


Lietuvoje didžiąją metų dalį vyrauja lietingi ir šaltoki orai, tad saulės šviesa ir šiluma mūsų krašte vertinama, turbūt, dar labiau negu bet kur kitur. Kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų, ne itin dažnai mus lepinanti saulė, Lietuvoje vis labiau „įdarbinama“. Ką tai reiškia? Tautiečiai savo namuose karšto vandens gamybai pradėjo naudoti saulės kolektorius. Šiuolaikiška ir efektyvi sistema, šildymo išlaidas gali sumažinti net iki 70 proc. Tačiau, kaip ir kiekvienam mechanizmui, labai svarbu aukštos kokybės elementai, tinkamas jų panaudojimas ir, svarbiausia, teisingas saulės kolektoriaus sistemos sumontavimas.

Kas yra saulės kolektorius?

Saulės kolektorius – specialios sandaros įrenginys, kurio veikimo metu saulės šiluma perduodama į vandens šildytuvą. Būtent jame, liaudiškai vadinamame boileryje, vanduo sušildomas iš gamtos gauta energija. Tokias saulės baterijas galima laikyti savotišku šilumokaičiu, mat visi jie pasižymi ypatinga šilumine izoliacija. Tačiau sklandžiam šilumos perdavimui, pagal gamintojo nurodymus ir rekomendacijas saulės kolektorių su boileriu reikia sujungti tam tikru vamzdžiu. Taip pat įsigijus saulės kolektorių dar prieš jungiant jį su vandens šildytuvu, vertėtų žinoti tam tikras jo įrengimo rekomendacijas. Saulės kolektoriaus negalima montuoti toje stogo vietoje, kuri dažnai arba nuolat būna šešėlyje. Taip pat privaloma atsižvelgti ir į įrenginio pasvirimo kampą (tiksliai tai nustatyti padės specialistai, konsultacijos metu įvertinę saulės kolektoriaus paskirtį ir karšto vandens poreikį).


saules kolektoriai

Kaip saulės kolektorių prijungti prie boilerio?

Prieš įsigyjant boilerį ir jungiant jį į saulės kolektoriaus sistemą, reikėtų įvertinti reikalingą jo talpą. 4-5 asmenų šeimai karšto vandens gamybai pakanka 300-450 litrų talpos vandens šildytuvo – boilerio. Šiuo metu specialiai saulės kolektoriams ir didesniam jo efektyvumui gaminami bivalentiniai boileriai. Jie turi du gyvatukus: vienas skirtas saulės kolektoriui, o kitas – katilui. Tiek bivalentiniai, tiek boileriai su vienu gyvatuku karštą srautą perduoda šaltesniam, taip palaipsniui sušildydamas vandenį. Nuo tokių srautų intensyvumo priklauso ir karšto vandens gamybos greitis. Jungiant boilerį į saulės kolektoriaus sistemą, pačią didžiausią naudą galima išgauti srautus sujungus priešais vienas kitą. Tokiu būdu, vanduo, esantis šildytuvo apačioje, sušils ir savaime kils į viršų. Kol bus naudojamas paviršinis vanduo, apačioje kais jau nauja partija. Priklausomai nuo esamos sistemos, skirsis ir boilerio pajungimo schema.