Nuotekų siurbliai arba fekaliniai siurbliai yra privačiuose namuose, namų kvartaluose ar ūkiuose įrengiami prietaisai, kurie garantuotų efektyvų nuotekų perkėlimą į kitą vietą (bendrą nuotekų trasą, surinkimo rezervuarą ir pan.). Fekaliniai siurbliai gali būti tinkami tiek buitinėms, tiek pramoninėms nuotekoms surinkti. Nuo nuotekų tipo paprastai priklauso ir fekalinio siurblio tipas.

Prekyboje prieinami fekaliniai siurbliai gali būti su tuneline sparnuote, atviro tipo sparnuote, su smulkintuvu. Fekaliniai siurbliai su smulkintuvu pasirenkami, jeigu nuotekų trasoje vamzdžiai yra ploni ir ilgi – smulkintų nuotekų pralaidumas tokioje trasoje geresnis. Taip pat fekaliniai siurbliai gali būti skirstomi pagal montavimo vietą – tai paviršiniai arba panardinami siurbliai.

Kaip veikia fekaliniai siurbliai?

Paviršiniai siurbliai yra montuojami rezervuaro viršuje, o įsiurbimo vamzdis yra nuleidžiamas į skystį. Šių siurblių privalumas, kad jie efektyviai gali pumpuoti ganėtinai skaidrias nuotekas. Tai patogus pasirinkimas, jeigu nuotekų rezervuaro stambios dalelės nusėda ant dugno ir norima siurbti tik paviršiuje esantį skystį.

Štai klampiems skysčiams su daug stambių dalelių tinkamiausi siurbliai – tai panardinami fekaliniai siurbliai. Jie montuojami įleidžiant juos į patį rezervuaro dugną, kur tyliai veikdami šie siurbliai gali patikimai siurbti didelius kiekius nuotekų ir perkelti jas į net ir toliau esančias nuotekų talpyklas ar kitas joms skirtas vietas.

Fekaliniai siurbliai skirti pumpuoti ne vien nuotekoms, bet ir kitiems klampiems skysčiams – dumblui, purvui, molingam skysčiui. Žemės ūkyje fekaliniais siurbliais surenkamas skystas mėšlas, privačiuose ūkiuose tokie siurbliai naudojami kanalizacijos šuliniams tuštinti ir panašiai. Tad šių siurblių panaudojimo galimybės – itin plačios.Fekaliniai siurbliai su smulkintuvu yra bene patvariausi iš visų nuotekų siurblių tipų. Jų smulkintuvai gaminami iš itin atsparaus nerūdijančio plieno, kurie efektyviai susmulkina ir sklandžiam nutekėjimui apdoroja tiek pluoštines, tiek kietų dalelių nuotekas.

Rinkdamiesi fekalinį siurblį atkreipkite dėmesį į įrenginio specifikacijas:

  • koks maksimalus įsiurbiamų dalelių skersmuo (galingesni siurbliai gali įtraukti net ir 50 mm skersmens kietąsias daleles);
  • kokia maksimali siurbiamo skysčio temperatūra (paprastai tai 40 laipsnių C);
  • koks minimalus ir maksimalus siurblio panardinimo gylis (siurbliai turi būti panardinami bent 30 cm gylyje, o maksimalus panardinimo gylis gali siekti net ir 10 m);