Boileriai yra bene dažniausi santechnikos įrenginiai kiekvienuose namuose. Šiandien jų naudojimas toks paprastas, kad net ir santechnikoje mažai nusimanantis žmogus gali nesudėtingai diagnozuoti įvairius vandens šildytuvo gedimus, kuriuos vėliau galėtų ištaisyti pats ar su meistro pagalba.

Didžiausia problema, su kuria gali susidurti boilerių savininkai – tai prakiuręs vandens šildytuvas. Tokiu atveju jau net ir remontas nebepadėtų – reiktų pirkti visiškai naują vandens šildytuvą, nes tokie boileriai verti tik pridavimo į metalo laužą. Laimei, visi kiti nesklandumai, kurie iškyla naudojantis boileriu, yra lengvai sutvarkomi.

 

Vandens šildytuvų dalys ir funkcijos

Tipinis boileris susideda iš didelės talpyklos, kurioje kaitinamas vanduo, šalto vandens įvado, karšto vandens išėjimo ir temperatūros reguliavimo rankenėlės. Paprastai visi šie elementai akivaizdžiai matomi apžiūrint boilerį iš išorės. Boilerio viduje yra elementai, kurių taip paprastai nepatikrinsime – kaitinimo elementas, termostatas, difuzeris nukreipiantis šaltą vandenį į boilerio dugną, bei magnio anodas. Bet kuris šių detalių gedimas gali turėti įtakos boilerio darbui, todėl suprasite, kad būtina taisyti savo vandens šildytuvą.

 

Vandens išleidimas į boilerio

Norint efektyviai patikrinti visas boilerio dalis ir jų būklę, vandens šildytuvas turi būti tuščias. Norėdami iš jo išleisti visą vandenį, pirmiausiai išjunkite boilerio maitinimą elektra. Tuomet leiskite boileriui atvėsti.

Uždarykite šalto vandens įvadą ir prie ištekėjimo sklendės primontuokite sodo žarną, kuria išleistumėte visą boileryje esantį vandenį laukan, ar į vonią/kriauklę (jei boileris vonios kambaryje). Galiausiai įjunkite karštą vandenį viename iš namie esančių kranų (pro jį į sistemą pateks oras ir leis vandeniui laisvai išbėgti), tuomet galėsite atidaryti ištekėjimo sklendę.

Būkite atsargūs – net ir palaukus ilgą laiką boileryje esantis vanduo gali būti labai karštas, tad neskubėkite atidaryti vandens išleidimo sklendės, taip pat visada saugiai nukreipkite išleidžiamą vandenį į lauką ar didelės talpos kibirus.

 

Išvalykite susikaupusias nuosėdas

Kai boileris bus tuščias, vėl atidarykite šalto vandens įvadą ir pripildykite boilerį iki pusės. Leiskite srovei praskalauti, iškelti ir išplauti lauk visas susikaupusias kalkių nuosėdas. Išleiskite šaltą vandenį per išleidimo sklendę ir, jei reikia, vėl kartokite. Tai galite daryti nebūtinai boileriui sugedus, o ir norėdami profilaktiškai išvalyti vandens šildytuvą.

Šios nuosėdos gali sukelti tokių boilerio problemų kaip nemalonus sugedusių kiaušinių kvapas, mažas vandens kiekis (kai kalkės apima didelę dalį talpyklos vidaus) ar garsai, kai kalkės viduje tiesiog dega nuo veikiančio kaitinimo elemento.

Jei paprastas praplovimas nepadėjo, reiktų atsukti boilerio flanšą ir išvalyti baką iš vidaus. Jei nesat techniškai pasiruošę, tokius darbus patartina patikėti profesionaliam santechnikui.

 

Vandens temperatūros problemos

Jeigu vanduo prastai šyla, gali būti, jog boilerio termostato nustatymai buvo pakeisti. Tiesiog pakelkite ar nuleiskite boilerio temperatūrą savo nuožiūra, kad boileris kaitintų vandenį iki norimos temperatūros.

Jeigu vanduo išvis nebešyla, problema bus susijusi su kaitinimo elementu. Kiekviename boileryje yra galimybė pakeisti kaitinimo elementą nauju – tereikia nusipirkti reikiamą detalę arba patikėti tai santechnikui.

 

Sklindantys garsai

Kaip jau minėjome, iš vandens šildytuvo sklindantys garsai gali reikšti kaitinimo elemento sąveiką su nuosėdų sluoksniu. Taip pat kaitinimo elementas gali ir pats susidėvėti ir perkaisti, skleisdamas traškesį.

Joks boileris nėra amžinas prietaisas – net ir išorėje nematydami tam tikrų gedimų, galime apsigauti – kadangi vandens šildytuvai su laiku dėvisi viduje, jų detalės neišvengia korozijos. Tad čia išvardyti veiksmai gali būti puiki šių gedimų profilaktika, kurios dėka maksimaliai pratęstumėte savo boilerio tarnavimo laiką.